Nie możesz znaleźć pracy? Zobacz listę 18 głównych przyczyn

Niektórzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy, inni bezskutecznie szukają miesiącami. Powodów może być wiele. Poniżej przedstawiamy te, z którymi łatwo możesz sobie poradzić. Zależą bowiem wyłącznie od Ciebie.

1. Za mało się kontaktujesz

Większość prac można zdobyć dzięki rekomendacji innych. Jeśli szukasz pracy przez ogłoszenia internetowe i gazety, to robisz za mało. Musisz bardziej się skupić na rozwijaniu sieci kontaktów.

2. Źle wypadasz na rozmowach kwalifikacyjnych

Żucie gumy, złe ubranie i kłócenie się z potencjalnym pracodawcą raczej nie zwiększają Twoich szans na otrzymanie pracy marzeń.

3. Nadmiar kolczyków

Uszy są społecznie tolerowanym i przyjętym miejscem na kolczyki. Niestety tunele lub ciężkie ozdoby w brwiach lub policzkach uniemożliwiają pracę na stanowisku wymagającym kontaktu z klientem. Podobnie jak tatuaże w widocznych miejscach.

4. Jesteś nieogolony

W wypadku brody musi być jasna decyzja – albo jest, albo jej nie ma. Kilkudniowy zarost to oznaka niechlujstwa.

5. Chcesz za dużo pieniędzy

Gospodarka jest w kryzysie. Pensje, jeśli nie spadają, to nie rosną. Dlatego proszenie o mocno zawyżoną pensję nie ma sensu. Lepiej jest zacisnąć zęby i dostać pracę za niższe pieniądze, niż być bezrobotnym bezpłatnie.

6. Masz za wysokie kwalifikacje

Ktoś, kto przez ostatnie kilkanaście lat był kierownikiem i ma super kwalifikacje, raczej nie zostanie z dnia na dzień sprzedawcą najniższego szczebla. Głównie dlatego, że prace najniższego poziomu są dla ludzi z najniższym doświadczeniem. Ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie powinni zająć się doradztwem lub otworzyć własny biznes, jeśli są długo bezrobotni.

Ludzie o za wysokich kwalifikacjach często nawet nie są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne. Potencjalny pracodawca doskonale wie, że jeśli tylko znajdą coś, co bardziej odpowiada ich doświadczeniu, natychmiast sobie pójdą. Co więcej, raczej nie zmienią swoich nawyków i nie będą chcieli być szkoleni.

7. Aplikujesz na nieodpowiednie stanowiska

Jeśli nie spełniasz przynajmniej 60 procent wymagań, lepiej sobie odpuść. Tracisz czas swój i rekrutera.

8. Palisz

Wielu pracodawców nie zatrudni palacza. Bo nie. Dym papierosowy osiada na ubraniach i włosach, a sami palący co chwilę udają się na przerwę. Dlatego lepiej rzucić palenie. To zdrowiej i dla kariery, i dla Ciebie.

9. Jest mało pracy dla ciebie

Niektóre prace są przejmowane przez automaty. Inne znikają, bo taka jest kolej dziejów – choćby bednarz lub zecer. Jeśli twój zawód umiera, warto się przekwalifikować, a nie liczyć, że tu i ówdzie pojawia się zlecenie dla starego bednarza.

10. Masz zły charakter

Może jesteś arogancki. Albo nudny. A rekruter szybko to wyczuje i nie zafunduje zespołowi towarzystwa kogoś takiego.

11. Jesteś depresyjny

Spadek nastroju po utracie pracy jest całkowicie normalny. Ważne, by nie przerodziło się to w pełnowymiarową depresję, trudną dla Ciebie i otoczenia. Jeśli masz cały czas ponure myśli, dużo płaczesz i nie śpisz, zobacz się najpierw z lekarzem, a dopiero potem z rekruterem.

12. Wściekasz się

Gniewem mścisz się tylko na sobie. Nie zaszkodzisz nim durnym urzędnikom, którzy sprawiają Ci problemy, lub byłemu szefowi. Dlatego porzuć to. Jeśli Cię zwolniono, i tak nic z tym nie zrobisz. To najprawdopodobniej nie było nic osobistego, tylko biznes.

13. Nie podążasz za wskazówkami

Jeśli potencjalny pracodawca chce, byś napisał w dwóch zdaniach, dlaczego ma zatrudnić akurat ciebie, napisz to w dwóch zdaniach. Nie w pięciu i nie w jednym. Jeśli na tak wczesnym etapie nie chcesz wykonywać dobrze tego, o co cię poproszą przełożeni, masz niewielkie szanse, by dostać się dalej w procesie rekrutacyjnym.

15. Za dużo mówisz

Czasem najlepiej jest nie mówić nic. Gdy za dużo gadasz, możesz ujawnić za dużo informacji o sobie, które mogą powrócić i ci zaszkodzić. Lepiej nie przegaduj swoich szans na lepszą pracę i w odpowiedniej chwili zamilknij.

16. Unikasz odpowiedzi

Gdy Cię o coś pytają, po prostu odpowiedz. Nie zastanawiaj się, co chce usłyszeć rekruter lub w jaki sposób ominąć pytanie, tylko powiedz, jak jest. Gdy cię spytają o słabości, nie odpowiadaj „nie mam żadnych” lub „czasem gubię się w swoim nadmiarze kreatywności i energii do pracy” tylko przyznaj się.

17. Nie umiesz się komunikować

Niech rekruter nie musi wydzierać Ci z gardła informacji. Jeśli nie umiesz się komunikować i rozmawiać, nie dostaniesz tej pracy. A jeśli dostaniesz, nie utrzymasz jej.

18. Nie przygotowałeś się

Jeśli się nie przygotujesz, stoisz na straconej pozycji – konkurujesz o to stanowisko z ludźmi, którzy są przygotowani. Umieją prowadzić rozmowy, znają swoją wartość i wiedzą, jak się zachowywać. Dlatego, jeśli zupełnie sobie nie radzisz, znajdź coacha, który ci pomoże. Jeśli nie chcesz skorzystać z jego pomocy, porozmawiaj z kimś z rodziny, kto się dobrze zna na szukaniu (i znajdowaniu pracy). Skoro sam sobie nie radzisz, potrzebujesz pomocy. Nie wstydź się o nią poprosić.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do poszukiwania lub zmiany pracy skontaktuj się z nami. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie Marketing Personalny , który pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę.

Opracowano na podstawie tekstu w careerealism.com.

by StaffARD